veršeliui išgyventi, veršelių išgyvenimas, veršelių gaivinimas
Veršeliai Veršelių laikymas

9 patarimai, kaip padėti naujagimiui veršeliui išgyventi

Laimei daugiau kaip 50 % gaivinamų veršelių išgyvena, o bendras sėkmės rodiklis priklauso nuo veršiavimosi situacijos ir laiku suteiktos bei tinkamos pagalbos. Iš JAV, Niujorko valstijos kilęs veterinarijos gydytojas ir pienininkystės specialistas Andrew Dannas dalinasi patirtimi, kaip ką tik gimusiam veršeliui padėti išgyventi.

1. ĮVERTINTI VERŠELĮ GIMIMO METU. 

Po įprasto veršiavimosi veršelis turėtų pradėti kvėpuoti per 30 sekundžių po gimimo, per 3 minutes pakelti galvą, per 5 minutes pats atsisėsti, o po 20 minučių bandyti atsistoti. Po valandos veršelis turėtų stovėti.

Stresuojantys veršeliai patys neatsistos arba nestovės labai ilgai. Jie blogai žįs ir jų imunoglobulinų įsisavinimo efektyvumas bus sumažėjęs. Kiti naujagimių veršelių streso požymiai yra nereguliarus kvėpavimas, kraujosruvos ar raudonos dėmės akyse, cianozinės ar mėlynos gleivinės, patinęs liežuvis ar galva.

2. IŠVALYTI KVĖPAVIMO TAKUS.

 Patikrinkite veršelio šnerves bei burną ir pašalinkite skystį ar gleives ranka, siurbtuku arba švirkštu. Kitas variantas – turėti deguonies baką su kauke, kad esant reikalui būtų galima padėti veršeliui kvėpuoti. Jei ką tik gimęs veršelis nekvėpuoja, bet jo širdis plaka, naujagimį vis tiek galima gaivinti, kad padėtume veršeliui išgyventi.

3. PAGULDYTI VERŠELĮ TAIP, KAD ŠIS GULĖTŲ ANT PILVO. 

Padėkite veršelį taip, kad kojos būtų po juo. Jei yra galimybė, paimkite porą šieno ar šiaudų rulonų ir padėkite po vieną iš abiejų veršelio pusių, kad veršelis būtų vertikalioje padėtyje ir nesvyruotų į vieną ar kitą pusę. Nepalikite veršelio gulėti ant šono, nes tai trukdo tolygiai kvėpuoti abiem plaučiais.

Veršeliams reikia sukurti gana didelį slėgį, kad išsiplėstų jų plaučių alveolės ir plaučiai atsivertų. Galima veršelį pakelti 30 sekundžių ir vėl nuleisti, tačiau nereikia šių veršelių ilgai laikyti žemyn galva, nes tai gali sukelti per didelį spaudimą veršelio galvoje ir potencialiai sumažinti deguonies patekimą į smegenis.

4. PANAUDOTI STIMULIACIJĄ. 

Galima į vieną ausį įpilti nedidelį kiekį (apie 100 mililitrų), šalto vandens iš čiaupo. Tai suaktyvina neuronus ir stimuliuoja veršelio kvėpavimo refleksą. Veršelį tai suerzina, todėl jis papurto galvą. Būtent tai ir padeda. Veršelio nereikėtų apipilti vandeniu, nes tai gali sumažinti jo kūno temperatūrą ar net padidinti hipotermijos riziką. Kai kurie gydytojai ir augintojai, norėdami sukelti veršelio atsaką, naudoja šiaudelius. Jie paglosto veršelio šnerves, tačiau neatsargiai naudojant galima pažeisti šnervę.

5. MECHANINIO VĖDINIMO GALIMYBĖS.

Įrodyta, kad mechaninė ventiliacija veiksmingai padeda veršeliams trumpuoju laikotarpiu (Front Vet Science 2018; 5:292). Intubacija būtų puikus sprendimas, tačiau ją retai įmanoma atlikti lauke. Jei dažnai gaivinate veršelius, rekomenduojama įsigyti gaivinimo rinkinį.

6. APSVARSTYTI GALIMYBĘ SKIRTI VAISTŲ.

Kvėpavimui stimuliuoti taip pat gali būti naudojami tam tikri receptiniai vaistai, pavyzdžiui, doksapramas, nors sunkiai sergantys veršeliai ne visada į juos reaguoja. Nėra daug duomenų įrodančių šio vaisto veiksmingumą, tačiau doksapramo vartojimas 2 mg/kg į veną gali stipriai stimuliuoti kvėpavimo centrą. Kitas būdas – suleisti adrenalino dozę, kuri gali padėti atverti kvėpavimo takus ir paskatinti veršelio plaučius išsiplėsti.

7. JEI REIKIA, STIMULIUOKITE KRAUJOTAKĄ RANKOMIS.

Dauguma karvių turėdamos galimybę atvestus veršelius laižo ir valo. Galite imituoti motiną, naudodami rankšluosčius veršeliui trinti ir valyti. Kartais būna, kad karvės nesidomi savo palikuoniais. Tuomet yra naudinga ant veršelio nugaros užberti kukurūzų miltų ir taip paskatinti karvę laižyti veršelį.

8. PATENKINTI NAUJAGIMIO IR MOTINOS SKAUSMO MALŠINIMO POREIKĮ.

Distocija (užsitęsęs, lėtai progresuojantis ar sustojęs veršiavimosi procesas) būti skausminga ir karvei ir jos veršeliui. Veršeliai dažnai turi didelių raumenų sumušimų, o šonkaulių lūžiai pasitaiko dažniau, nei galėtume įtarti. Japonijoje atliktas tyrimas parodė, kad maždaug 20 % veršelių, gimusių per asistuojamą gimdymą, patyrė šonkaulių lūžius (Japan Vet Med Assoc 2021; 74:181-185). Kai veršeliams buvo suleista 1 ml injekcinio meloksikamo, jie geriau atsigavo po distocijos ir per pirmąsias gyvenimo savaites priaugo daugiau svorio (Bovine Practitioner 2015; 49:1-12).

9. STEBĖTI IR PRIŽIŪRĖTI VERŠELĮ.

Pieno ūkio darbuotojai turi būti susipažinę su veršiavimosi protokolais ir tikslai žinoti, kada veršeliui reikia pagalbos gimstant, o kada leisti procesui vystytis natūraliai. Šiuo atveju veršiavimosi valdymo įgūdžiai yra labai svarbūs. Ūkio darbuotojai turi mokėti įvertinti veršelių sveikatingumą ir gyvybingumą pirmosiomis gyvenimo valandomis ir dienomis, o esant reikalui suteikti jiems tinkamą pagalbą.

Parengta pagal dairyherd.com Rhonda Brooks, 2023-11-21

Jeigu jums kyla klausimų, kaip tinkamai naujoje ar rekonstruojamoje fermoje įkurdinti veršelius, mielai patarsime. Pirmas lauko tipo veršides Lietuvoje įrengėme 2009 metais. Iki šiandien kaupiame žinias ir patirtį veršelių auginime.

Susisiekite su specialistu Mindaugu Eidukaičiu tel.: 8 628 21289, el.p. mindaugas@agroinfo.lt

Daugiau naudingos informacijos: Apie veršelių auginimą, Reprodukciją.

Susiję straipsniai